10 ترفند کلیدی پاک کردن خون از روی شورت

10 ترفند کلیدی پاک کردن خون از روی شورت

پاک کردن لکه خون از روی شورت زنانه کاری نامطلوب و گاها سخت است. با توجه به خونی که در دوران قاعدگی از بدن زنان خارج می‌شود یا برخی بیماری‌هایی که منجر به خونریزی می‌شوند، لک شدن لباس زیر زنانه بر اثر خونریزی غیرقابل اجتناب است؛ اما هر مشکلی راه‌حلی دارد. امروز در بلاگ شرق به توضیح انواع روش‌های پاک کردن خون از روی شورت و مراحل شستشوی لباس زیر می‌پردازیم. اما قبل از آن خوب است از علت‌های به وجود آمدن لکه خون روی شورت آگاه شویم.

علت‌های به‌وجود آمدن لکه‌ خون روی شورت

به طور کلی، علل بوجود آمدن لکه‌های خون روی شورت ممکن است به عوامل مختلفی، مرتبط با آسیب به پوست یا عوارض ناخواسته مرتبط با خونریزی مربوط باشد. برخی از علت‌های متداول به وجود آمدن لکه‌های خون روی شورت عبارتند از:

◘ زخم‌ها و بریدگی‌ها

زخم‌ها و بریدگی‌هایی که در ناحیه پوستی که شورت بر روی آن قرار دارد، ایجاد می‌شوند، می‌توانند منجر به خونریزی شوند و لکه‌های خون را روی شورت بر جای بگذارند.

◘ عوامل داخلی

برخی عوامل داخلی مانند نارسایی خونرسانی، بیماری‌های خونی، تمایل به خونریزی و گاهی هم مصرف داروهای خون‌گرم‌کننده می‌توانند خونریزی را افزایش دهند و لکه‌های خون روی شورت ایجاد کنند.

◘ خونریزی دوران قاعدگی

از عمده‌ترین علت‌های ایجاد لکه خون روی لباس زیر در میان بانوان، خونریزی دوران پریودی است. در دوران پریودی، بانوان ممکن است با خونریزی‌های معمولی یا بیشتری روبه‌رو شوند و لکه‌های خون را بر روی لباس زیر به وجود آورند و مجبور به شستن خون پریودی از روی شورت شوند.

◘ عوامل خارجی

عوامل محیطی مانند تصادفات، آسیب‌های ورزشی، عمل جراحی و حوادث ممکن است منجر به خونریزی و لکه‌های خون روی شورت شوند.

انواع روش های پاک کردن خون از روی شورت به روش خانگی

به طور کلی، استفاده از روش‌های طبیعی برای پاک کردن لکه‌ خون از روی شورت می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد؛ به‌خصوص لکه‌هایی که خیلی عمیق و حجیم نیستند. در ادامه، چند روش طبیعی برای پاک کردن لکه‌های خون از روی شورت را توضیح می‌دهیم:

1- استفاده از آب سرد

اولین قدم برای پاکسازی لکه‌های خون از روی شورت، استفاده از آب سرد است. با استفاده از یک تکه پارچه نرم، آب سرد را روی لکه خون بریزید و به آرامی با حرکات نرم پارچه، لکه را پاک کنید. آب سرد می‌تواند به جدا شدن خون خشک شده از شورت کمک کند.

2-استفاده از محلول آب و اسید سیتریک

استفاده از محلول آب گرم و اسید سیتریک (یا آب لیمو ترش) یک راه حل عالی برای حذف لکه خون و هر لکه دیگری از روی لباس زیر شناخته می‌شود. مقداری از اسید سیتریک را در آب گرم حل کنید و شورت را در این محلول خیس کنید. سپس با دستمال نرم، لکه را آرام و با حرکات دایره‌ای پاک کنید. پس از این کار، شورت را مثل همیشه بشویید.

3- استفاده از صابون مایع

صابون مایع طبیعی می‌تواند به طور موثری لکه‌های خون را از روی شورت از بین ببرد. ابتدا شورت را در آب سرد خیس کنید و سپس صابون مایع را روی لکه خون بریزید. با استفاده از دستمال نرم، صابون را به آرامی بمالید و لکه را پاک کنید. سپس شورت را آبکشی کنید.

4- استفاده از سرکه سفید

سرکه سفید نیز می‌تواند به خوبی لکه‌های خون را از روی شورت پاک کند. مقداری از سرکه سفید را روی لکه خون بریزید و با استفاده از یک دستمال نرم، لکه را آرام و با حرکات دورانی پاک کنید. پس از این کار، شورت را به طور عادی شستشو دهید.

5- استفاده از جوش شیرین

درست کردن یک خمیر غلیظ با استفاده از آب سرد و جوش شیرین، به از بین بردن لکه خون از روی شورت کمک بزرگی می‌کند. اگر به دنبال حذف کامل لکه هستیم، بهتر است خمیر را یک شب روی قسمت خونی لباس زیر بگذاریم و روز بعد آن را شستشو دهیم.

6- استفاده از نمک

یکی دیگر از ترفندهای حذف لکه خون، استفاده از نمک است. مقداری نمک را روی لکه ریخته و با اضافه کردن مقداری آب سرد آن را بسابید. استفاده از نمک باعث می‌شود خون روی شورت پس بدهد و از بافت پارچه خارج شود. نمک موجب تغییر رنگ شورت نمی‌شود پس برای شستن لباس‌های تیره و روشن مناسب است.

انواع روش‌های پیشرفته پاک کردن لکه خون از روی شورت

اگر پاک کردن لکه‌های خون روی شورت خیلی سخت باشد و با استفاده از روش‌های طبیعی قابل پاکسازی نباشند، ممکن است به روش‌های پیشرفته‌تری نیاز داشته باشید. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

7- استفاده از آنزیم‌های قابل تجزیه

آنزیم‌هایی مانند آنزیم‌های پروتئاز می‌توانند به خوبی لکه‌های خون را از روی شورت پاک کنند. این آنزیم‌ها قادر به تجزیه پروتئین‌های خون هستند و لکه‌ها را به طور موثر از بین می‌برند. برخی از محصولات تجاری حاوی آنزیم‌های قابل تجزیه برای پاکسازی لکه‌های خون در بازار موجود هستند.

8- استفاده از مواد اکسیدانی

استفاده از مواد اکسیدانی مانند پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) و نمک اکسیژنه (نمک پراکسید) می‌توانند به سریع‌تر شدن روند پاکسازی لکه‌های خون از روی شورت کمک کنند. این مواد اکسیدانی در تماس با لکه، اکسیژن آزاد می‌کنند که باعث تخریب رنگ و حجم لکه خون می‌شود.

9- استفاده از محلول‌های پاک کننده با اثر قوی

برخی از محلول‌های پاک کننده که برای لکه‌های سخت و مقاوم مانند لکه‌های خون مورد استفاده قرار می‌گیرند، ممکن است برای پاکسازی لکه‌های خون از روی شورت مناسب باشند. این محلول‌ها می‌توانند شامل موادی مانند تری کلرو اتیلن یا آنزیم‌های قوی باشند.

10- استفاده از ماشین لباسشویی با تکنولوژی پیشرفته

برخی از ماشین‌های لباسشویی با تکنولوژی پیشرفته دارای برنامه‌ها و قابلیت‌های خاصی برای پاکسازی لکه‌های سخت مانند لکه‌های خون هستند. این برنامه‌ها معمولاً با استفاده از ترکیبی از آب گرم، آب سرد، محلول‌های پاک کننده قوی و حرکات خاص بر روی لباس، لکه‌ها را از بین می‌برند.

مراحل از بین بردن لکه خون از روی شورت

1- اقدامات پیش از شستشو

در اولین قدم، شورت خونی را از دیگر لباس‌ها جدا کنید تا لکه خون آن‌ها آلوده نکند. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از گسترش آلودگی شورت خونی به‌خصوص در دوران پریودی، از شورت پریودی یا شورتکس استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد شورت پریودی مقاله " شورت پریودی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟" را در بلاگ وب سایت شرق مطالعه بفرمایید. حتما با دیدن لکه خون روی لباس زیرتان، سریع اقدام به شستشو کنید و این کار را به تعویق نیندازید تا فرایند شستشو و پاک شدن لکه به راحتی انجام گیرد.

2- شستشو

قبل از استفاده از هرگونه مواد شوینده، شیر آب کاملا سرد را به طوری که آب نپاشد، روی قسمت خونی برای چند ثانیه باز کنید. ابتدا شورت را با صابون یا مایع مخصوص شستشو دهید و در صورتی‌که لکه پاک نشد، از روش‌های دیگر استفاده کنید. فارغ از نوع ماده‌ی شوینده‌تان، برای حذف کامل لکه به‌خصوص لکه‌های خشک‌شده و قدیمی، محلولی از آب ولرم و ماده شوینده تهیه کنید و شورت را به مدت چند ساعت (یا یک شب) در محلول قرار دهید. دقت داشته باشید که بعد از خارج کردن شورت از محلول، آن را با آب و صابون بشویید.

3- خشک کردن

قبل از خشک‌کردن لباس زیر حتما بررسی کنید که لکه به طور کامل از بین رفته باشد. در غیر این صورت، مراحل شستشو را دوباره تکرار کنید. توصیه می‌شود لباس‌های زیر را در هوای آزاد و با نور خورشید خشک کنید و از قرار دادن آن‌ها در خشک‌کن ماشین‌لباس‌شویی بپرهیزید. همچنین می‌توانید در صورت لزوم، شورت را با حرارت کم اتو کنید تا زودتر خشک شود.

4- از بین بردن لکه‌های زرد و قدیمی از روی شورت

در برخی مواقع پیش می‌آید که یادتان می‌رود لباس زیر خونی‌تان را بشویید و برای مدتی در رخت چرک ها می‌ماند، یا بعد از شستشوی لباس زیر آلوده به خون، متوجه می‌شوید که لکه روی آن باقی مانده است. در این مواقع چه باید کرد؟ نگران نباشید! برای پاک کردن خون پریودی از روی شورت، یک لگن کوچک را پر از آب ولرم کنید و یک ماده شوینده به آن اضافه کنید و لباس زیرتان را برای چند ساعت در آن قرار بدهید و بعد آن را آبکشی کنید تا لکه‌ها به طور کامل از بین بروند.
بهتر است برای بار اول، از صابون یا مایع مخصوص شستشوی لباس زیر استفاده کنید و در صورت پاک نشدن لکه، از شوینده‌های قوی‌تری که در قسمت‌های قبل به آن‌ها اشاره شد استفاده کنید. البته توجه کنید که این روش می‌تواند باعث ضعیف شدن تار و پود پارچه‌ی لباس زیر و در نتیجه کاهش طول عمر آن شود. پس بهتر است شورت‌های خود را از جنس پارچه مناسبی تهیه کنید و لکه‌های ایجاد شده را در اسرع وقت از بین ببرید. قبل از انتخاب و خرید شورت زنانه، حتما مقاله " انواع جنس پارچه و بهترین پارچه برای شورت زنانه چیست؟ " را در بلاگ شرق مطالعه نمایید تا بهترین و مناسب ترین شورت را برای خود انتخاب کنید.

هنگام از بین بردن لکه خون از روی شورت به چه مواردی توجه کنیم؟

◘ دمای آب

برای شستشوی شورت خونی حتما از آب سرد استفاده کنید. در صورت استفاده از آب گرم یا داغ، لکه خون روی پارچه پخش شده و از بین بردن آن مشکل‌تر می‌شود.

◘ مواد شوینده

در مرحله اول شستشو حتما از ملایم‌ترین شوینده‌ها استفاده کنید و تا حد امکان سعی کنید به سراغ شوینده‌های قوی و آنزیمی نروید.

◘ شستشوی دستی

بهترین روش شستشوی لباس‌های زیر، روش دستی است. هنگام شستشو با شورت باملایمت رفتار کنید و از چلاندن و فشار دادن بیش از حد آن بپرهیزید.

◘ اقدام سریع

بهتر است لکه‌های خون را در اسرع وقت پاک کنید، زیرا به مرور زمان و تثبیت لکه، امکان پاک شدن کامل آن‌ها کم‌تر می‌شود و بعد از شستشو، جای‌شان روی پارچه می‌ماند. پس شستن خون پریودی از روی شورت را  اصلا به تعویق نیندازید.

◘ تست کردن

توجه داشته باشید که قبل از استفاده از هر روش شستشو، بهتر است ماده شوینده را روی یک قسمت مخفی از شورت تست کنید تا مطمئن شوید که رنگ و بافت شورت تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

◘ توجه به برچسب دستورالعمل

همیشه قبل از اقدام به شستشوی هر لباسی از جمله لباس زیر، به برچسب دستورالعمل آن نگاهی بکنید و اگر توصیه خاصی وجود داشت، حتما آن را اجرا بکنید تا لباس زیرتان آسیب کم‌تری ببیند.

راهکارهای جلوگیری از ایجاد لکه‌های خون بر روی شورت

راهکارهای زیر می‌تواند به شما برای پیشگیری از ایجاد لکه‌های خون روی شورت کمک شایانی بکند:
1- در صورت آسیب به پوست، سعی کنید زمینه‌های مناسب را برای بهبود زودرس زخم و بریدگی ایجاد کنید. استفاده از باند و پانسمان مناسب می‌تواند جلوی خونریزی و لکه‌های خون را بر روی شورت بگیرد.
2- در هنگام ورزش، کارهای خطرناک یا فعالیت‌هایی که ممکن است منجر به خونریزی شوند، از وسایل حفاظتی مانند دستکش‌ها، زانوبندها و ماسک‌ها استفاده کنید. این وسایل می‌توانند خطر خونریزی و لکه‌های خون روی شورت را کاهش دهند.
3- برخی شرکت‌ها محصولات خاصی را عرضه می‌کنند که قابلیت جذب خون را دارند. این محصولات می‌توانند در محافظت از شورت در برابر لکه‌های خون مؤثر باشند. مثال‌هایی از این محصولات شامل شورت‌ها و ضماد‌های ضد خونریزی هستند.
4- پاک کردن خون پریودی از روی لباس زیر برای برخی بانوان کاری بسیار آزار دهنده است، پس در دوران قاعدگی از محصولات بهداشتی مناسب مانند پد‌های بهداشتی یا کاپ قاعدگی استفاده کنید. با یادداشت کردن روزهای خونریزی و آگاهی از سیکل ماهانه، زمان خونریزی خود را پیش‌بینی کنید تا به یکباره با لباس زیر خونی مواجه نشوید.
5- در صورتی که در حین فعالیت یا رویدادی خونریزی رخ دهد، بلافاصله اقدام به توقف خونریزی کنید. استفاده از فشار مستقیم بر روی محل خونریزی، برگرداندن عضو مصدوم به موقعیت بالا و استفاده از بانداژ فشرده می‌تواند در کنترل خونریزی و جلوگیری از لکه‌های خون روی شورت مفید باشد.
6- مهم است در نظر داشته باشید که هرچه زودتر اقدام به پاکسازی لکه‌های خون روی شورت کنید، احتمال پاک شدن کامل و کاهش لکه‌ها بیشتر خواهد بود. همچنین، همیشه دستورالعمل‌های پاکسازی توصیه شده توسط تولیدکننده شورت را رعایت کنید تا از آسیب به بافت یا رنگ شورت جلوگیری شود.

نکته پایانی

در این مقاله سعی کردیم روش‌های موثر پاک کردن لکه‌های خون از روی لباس زیر و همچنین مراحل شستشو و پاک کردن لکه خون از روی شورت با استفاده از شوینده‌های مختلف طبیعی و صنعتی، به طور کامل آموزش بدهیم و همچنین نکاتی را برای جلوگیری از ایجاد لکه روی شورت را برایتان بازگو کنیم. در صورتی‌که شما از روش‌های موثر دیگری برای پاک کردن لکه خون از روی لباس زیر استفاده می‌کنید، آن‌ها را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید. وبسایت شرق، یک فروشگاه آنلاین برای خرید لباس زیر زنانه و مردانه است. می‌توانید برای خرید اینترنتی شورت زنانه و بازدید از انواع آن، به فروشگاه ما سر بزنید.


مقالات مرتبط:
» شورت پریودی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
» اهمیت انتخاب شورت زنانه مناسب برای سلامت واژن
» راهنمای جامع بهترین زمان تعویض شورت زنانه

نام و نام خانوادگی *
ایمیل *
امتیاز شما *
وب سایت
متن نظر شما *